základní škola Praha – Kolovraty

  5.A           Školní rok 2022/23

 

Škola nanečisto! Soutěže o školní potřeby | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

 

Třídní učitelka: Mgr. Dagmar Andrlová    dandrlova@zskolovraty.cz

učitelky anglického jazyka Mgr. Anna Klimets a RNDr. Michaela Kotzyová

učitelka přírodovědy Mgr. Petra Schoulová

konzultační hodiny po domluvě podle potřeby

Asistentka pedagoga: Marcela Kratochvílová

Pozor změna rozvrhu od 13. 2. 2023!

Od 13.2.2023 vyučování dle pozměněného rozvrhu hodin: 5. A

        1.
8.00 – 8.45
         2.
8.55 – 9.40
           3.
10.00 – 10.45
           4.
10.55 – 11.40
           5.
11.50 – 12.35
         6.
12.45 – 13.20
Pondělí ČJ AJ M KD
Úterý ČJ M VL ČJ TV TV
Středa AJ M ČJ VV VV IKT
Čtvrtek ČJ AJ VL PC
Pátek M ČJ ČJ HV

Zásadní rozdíl od rozvrhu platného v 1. pololetí (ten níže) je v úterý, máme TV a končíme ve 13:20, ve čtvrtek končíme v 11:40.

Tento rozvrh už nebude od 13.2. 2023 platný:

        1.
8.00 – 8.45
         2.
8.55 – 9.40
           3.
10.00 – 10.45
           4.
10.55 – 11.40
           5.
11.50 – 12.35
         6.
12.45 – 13.20
Pondělí ČJ AJ M KD
Úterý ČJ M VL ČJ HV
Středa AJ M ČJ VV VV IKT
Čtvrtek ČJ AJ ČJ VL PC
Pátek M ČJ TV TV

ÚNOR

3. 2.  Pololetní prázdniny

6. – 10. 2. Jarní prázdniny

13. 2. Tonda obal na cestách (hodinový program o třídění odpadu – ve škole)

LEDEN

Milí rodiče, ZDE naleznete informace k Balíčku okamžité pomoci Pražanům.

V úterý 3. 1.  se zase sejdeme po vánočních prázdninách ve škole

V pondělí 9.1. je ředitelské volno

2. -9. 1. Kontejner na sběr papíru

25. nebo 26. 1. Dopravní výchova – první pomoc

26. 1. beseda s Policií ČR (ve škole) 10:00 – 10:45

úterý 31. 1. interaktivní prohlídka Národního divadla, program „Národní hoří!“ SRAZ NA NÁDRAŽÍ V 7:50, ODJEZD V 8:01. Návrat kolem 13. hodiny.  Cena 100,- Kč.

úterý 31. 1. Vysvědčení bude rozdáno po programu ve slavnostních prostorách Národního divadla

středa a čtvrtek je normální vyučování, jednodenní pololetní prázdniny budou v pátek 3. 2.

 

PROSINEC

Kontejner na papír bude přistaven u školy  12. 12. – 19. 12. 2022

pondělí 5/12 Mikulášská nadílka děti z 5.A pořádají Mikulášskou nadílku pro mladší ročníky

úterý 6/12 Velká rodinná rada – program skupinové práce na téma finanční gramotnost

Vánoční jarmark je ve středu 14. 12. od 16:30 – 18:00 Rodiče, přijďte se podívat na vánoční výzdobu školy a potěšit se výrobky dětí.

čtvrtek  15/12 Studio Ypsilon představení Hudbajky (125,-Kč vyberu v divadle) Sraz na nádraží, odjezd v 8:01 vlakem, s sebou lítačku nebo jízdenky, svačinu, oblečení do divadla, čip na oběd. Příjezd ve 12:24 nebo 12:44 do Kolovrat.

čtvrtek  22/12 Vánoční koncert ve škole 8 – 8:45   (cena 80.-Kč vyberu před koncertem)

potom si uděláme třídní besídku (koledy u stromečku, vánoční příběh, zvyky, dárky, hry, zábava,..)

 

 

LISTOPAD

Kontejner na sběr bude přistaven u školy 7. 11.-14. 11.

Během listopadu je možné řešit úlohy z MATEMATICKÉ OLYMPIÁDY. Do 16. 11. je třeba vyřešit kterékoliv tři úlohy ze zadání a odevzdat ve škole.

14/11 do školy přijedou ptáčníci s programem Sovy a dravci (včetně živých exemplářů). Cena programu 60 Kč na dítě, budu vybírat ráno před programem.

státní svátek 17/11

ředitelské volno 18/11

22/11 exkurze Praha a Pražský hrad (včetně interiérů -Královský palác, Zlatá ulička, chrám sv. Víta…)

 

ŘÍJEN

během října je možné řešit úlohy z MATEMATICKÉ OLYMPIÁDY

6/10 dopravní výchova – praxe (helmu s sebou)

V pondělí 10/10 odpadá z důvodu voleb do školské rady 6.hodina. Konec vyučování v e 12:35.

25/10 online seminář pro rodiče

Vážení rodiče, dne 25. 10. od 17 hodin jsme pro Vás zajistili webinář týkající se virtuálního světa. Podrobnější informace naleznete níže.

NEZNÁMÁ ZÁKOUTÍ virtuálního světa – délka 2 h

Poznejte aktuální trendy a současné hrozby v kyberprostoru, ve kterém se pohybují vaše děti. Cílem interaktivního semináře s hranými scénkami   je propojit „počítačové přistěhovalce“ s mladou internetovou generací – vysvětlit, že „počítačoví domorodci“ nejsou díky technologiím, které rádi používají, odsouzeni k horšímu životu.

  • Nebezpečí sociálních sítí (Instagram, TikTok)
  • Problematika závislosti (nomofóbie, syndrom FOMO)
  • Hraní počítačových her (s důrazem mikrotransakce)

podzimní prázdniny 26/10 a 27/10

státní svátek 28/10

 

ZÁŘÍ

čtvrtek 1/9 zahájení školního roku v 8:00 – 8:45 v budově Mírová, přízemí vpravo.   Oběd bude ve čtvrtek vydáván od 11:00 do 12:30.

od pátku 2/9 vyučování dle rozvrhu – tělocvik venku

úterý 6/9 třídní schůzka od 17 hod

středa 7/9 společné bubnování

pátek 9/9 zahájení plavání v Říčanech Na Fialce

úterý 27/9 pěší výprava do Říčan, program Muzea Říčany – Do nitra kamenů

Prosím vhodné  oblečení, program bude většinou venku.

středa 28/9 státní svátek

 

 

Pomůcky do 5. třídy

sešity, čtvrtky a barevné papíry nakoupím hromadně z třídního fondu

nově: mazací tabulka s fixem

kufřík doplněný o vypotřebované věci – tuš, suché pastely, voskovky, tempery, vodovky, modelínu, lepidlo

penál se základními pastelkami, 2 pera, 2 tužky č. 2 a jednu č. 3 na rýsování, malé pravítko na podtrhávání

kružítko, dva trojúhelníky s ryskou

přezůvky v sáčku jako obvykle

 

Doporučené knihy pro 4. – 5. ročník

Zapojme se do projektu Čtení pomáhá http://www.ctenipomaha.cz/

Na výběr máš z mnoha autorů a autorek, u některých ti doporučuji přímo knížku, ale od těchto autorů si můžeš přečíst cokoliv.

Doporučování autoři:

J. K. Rowling, Ikabog

Vojtěch Matonoha, Prašina

Petra Soukupová, Klub divných dětí

    • Thomas Brezina

    • Roald Dahl, např. Matylda, Čarodějnice, Jakub a obří broskev

    • Martina Drijverová, např. Domov pro Marťany, České dějiny očima Psa

    • René Goscinny – Mikuláš….

    • Erich Kastner – Luisa a Lotka

    • Astrid Lindgrenová

    • Enin Blytonová

    • J. K. Rowlingová – Harry Potter

    • Iva Procházková

    • Ivona Březinová – Začarovaná třída

    • Pavel Šrut, např. Lichožrouti, Pan Kdybych hledá kamaráda

    • Eduard Petiška

    • Alois Jirásek – Staré pověsti české

    • Černý, Adla, Zátka – Obrázky z českých dějin a pověstí

    • Vojtěch Steklač

    • Jiří Kahoun – Školník Kulda je jednička

    • Václav Čtvrtek – My tři a pes z Pětipes

    • Karel Poláček – Bylo nás pět (nejspíše budeme číst společně ve škole)

    • Stanislav Rudolf – Metráček

    • Markéta Zinnerová – Tajemství proutěného košíku, Kde padají hvězdy

    • Karel Čapek – Devatero pohádek

    • Jan Drda – České pohádky

    • Karel Jaromír Erben – Pohádky

    • Hans Christian Andersen – Pohádky

    • Jan Werich – Fimfárum

    • Anna Hostomská – Příběhy, pověsti a pohádky paní Hudby

    • Miloš Macourek

    • Ota Hofman – Pan Tau…

    • Betty MacDonaldová – Paní Láryfáry

    • Daniel Defoe, Pleva – Robinson Crusoe

    • Lewis – Letopisy Narnie

    • Tolkien – Hobit

    • Mark Twain – Dobrodružství Toma Sawyera

      Běhounek František: Kletba zlata

      Běhounek František: Kniha robinsonů

      Braunová Petra: Tramvaj plná strašidel

      Burian Zdeněk: Indiánské příběhy

      Cibula Václav: Pražské pověsti

      Černý Jiří: Obrázky z československých dějin

      Doskočilová Hana: Diogénes v sudu /báje/

      Foglar Jaroslav: Rychlé šípy

      Foglar Jaroslav: Jestřábe, vypravuj

      Foglar Jaroslav: Chata v Jezerní kotlině

      Foglar Jaroslav: Kronika Hochů od Bobří řeky

      Jirásek Alois: Staré pověsti české

      Lada Josef: Mikeš

      La Fontaine Jean: Bajky

      MacDonaldová Betty: Paní Láryfáry

      Němcová Božena: Princezna se zlatou hvězdou na čele

      Pavlát Leo: Osm světel /židovské příběhy/

      Pohl Josef: Pod Jezevčí skálou

      Pohl Josef: Za trnkovým keřem

      Rudolf Stanislav: Nebreč, Lucie

      Sís Petr: Zeď – Jak jsem vyrůstal za železnou oponou

      Skácel Jan: Kam odešly laně

      Steklač Vojtěch: Bohoušek a spol.

      Steklač Vojtěch: Dvojčata v akci

      Steklač Vojtěch: Pekelná třída

      Steklač Vojtěch: Pekelná třída řádí

      Steklač Vojtěch: Boříkovy lapálie

      Šrut Pavel: Dva Lelci ve skříni

      Werich Jan: Deoduši

    • Adams Dougles: Stopařův průvodce galaxií

      Andersen Hans Christian: Sněhová královna

      Bianko Vitali: Mravenečkova dobrodružství

      Březina Thomas: Učitel z vesmíru

      Carrol L: Alenčina dobrodružství

      Grimm J.,W.: Pohádky bratří Grimmů

      Durrell Gerald: o mé rodině a jiné zvířeně

      Durrell Gerald: Mluvící balík

      Friedrich Joachim: Čtyři a půl kamaráda

      Hawkingovi Lucy a St.: Jirkův tajný klíč k vesmíru

      Janssonová Tove: Čarodějův klobouk

      Jo Nesbo: Doktor Proktor

      Kipling Rudyard: Kniha džunglí

      Kipling Rudyard: Bajky i nebajky

      Kopietzová Gerit: Agáta a doktor Lupa

      Paolini Christopher: Eragon

      Rowlingová Joanne: Harry Potter

      Ramsome Arthur: Boj o ostrov

      Saint-Exupéry Antoine de: Malý princ

      Simmel J.M.: Moje matka se to nikdy nesmí dozvědět

      Sukach Jim: Detektiv Rychlík zasahuje

      Tolkien John Ronald: Pán prstenů

      Twain Mark: Dobrudružství Toma Sawyera

      Verne Jules: Dvacet tisíc mil pod mořem

      Verne Jules: Dva roky prázdnin

      Verne Jules: Cesta kolem světa za 80 dní

      Wallams David: Malý miliardář

      Weber Ken: Detektivní příběhy s otevřeným koncem

    • Poezie – básně

    • Josef Kainar – Nevídáno, neslýcháno

    • Jaroslav Seifert – Maminka

    • Josef Václav Sládek

    • Jiří Žáček

    • Pavel Šrut

    • Jan Vodňanský

    • Jan Skácel

    • František Halas

    • Josef Brukner