Základní škola Praha – Kolovraty

9 Březen

Výuka psacího písma Comenia Script – webinář s autorkou – 22.3.2021

Vážení rodiče budoucích prvňáčků,

i v příštím školním roce jsme připraveni, v případě zájmu, otevřít třídu s výukou písma Comenia Script. 

Informaci o písmu naleznete ZDE.

Aby bylo Vaše rozhodování snazší, zajistili jsme pro Vás webinář s autorkou písma.
Webinář se uskuteční 22.3.2021 od 17.00 v prostředí Zoom.

Následně zveřejníme dotazník zájmu.

 

Zde přinášíme zkušenosti kolegyň, které toto písmo již druhým rokem učí.

S výukou tohoto písma jsme na naší škole začali ve dvou prvních třídách ve školním roce 2019/20 po důkladném proškolení a zvážení všech pro a proti.

Nyní můžeme tedy zhodnotit, jaké výsledky se psaním písmem Comenia Script v polovině druhé třídy máme.

Děti dnes obecně přicházejí do školy s čím dál tvrdší rukou, ale to je dáno tím, že v předškolním věku méně kreslí, vybarvují. Mají sice jiné dovednosti, ale zvládnutí jemné motoriky v této oblasti pro ně bývá zpočátku obtížné.  Proto začínáme uvolňovacími cviky a cviky na nácvik jednotlivých tahů písmen. To se u písma Comenia Script a klasického vázaného písma v podstatě neliší. Všechno další už je jednodušší. Tvary psacích písmen děti nezapomínají, protože vypadají hodně podobně jako písmo tiskací, které se učí číst. Na začátku druhé třídy si děti hravě vybavily všechny tvary malých a hlavně velkých písmen, což u „kličkového“ písma byl vždy problém. Děti se tedy hned mohou soustředit na obsah toho, co píší, a ne na to, na kterou stranu a jak vysoko kterou kličku udělat, jak napojit písmena. Pro děti s dysgrafií je výhodné i to, že diakritiku, čárku nad dlouhou samohláskou, píší hned s písmenem a ne až po napsání celého slova, a nemusí opět řešit, jak znovu písmena napojit.

Toto písmo myslí konečně i na leváky, kteří píší některá písmena jinou sousledností tahů, tak jak to je přirozené při psaní zleva. Naši leváci píší krásně.

Ve druhé třídě nám přibyla angličtina, zatím píšeme minimálně, ale podle zkušeností právě při psaní  v angličtině většina dětí začíná své písmo měnit a přechází z pracně naučeného vázaného na vlastní verzi tiskacího-psacího, které bývá neúhledné. To u nás odpadá, protože my to už umíme.

Obecně se dá říct, že vše, co děti napíší, je čitelné a úhledné. Lidé se někdy obávají, že děti nebudou umět přečíst vázané psací písmo. Pokud bude vůbec čitelné, tak ho děti s radostí vyluští. Je to pro nás vždy radostná výzva a rébus přečíst takový text a trénujeme to často.

Další obavou bývá, že se setře osobitý rukopis. Není tomu tak. I toto písmo ponechává dostatek prostoru pro charakteristické individuální rysy. Nepodepsanou práci lehce děti podle písma přiřadí k autorovi.

Za současné situace, kdy výuka probíhá občas pouze distančně, vidíme velkou výhodu v jednoduchosti písma – na správnost tvarů mohou dobře dohlédnout i rodiče doma.

Učíme se tedy psát moderním písmem, které po nás přečtou kdekoliv ve světě, kde používají latinku. Ponecháváme si respekt a úctu k písmu, kterým se učili psát naši rodiče.

Comenia Script ukázka č. 1

Comenia Script ukázka č. 2

 

Učitelky 2. tříd ZŠ Kolovraty